Hogyan győzd le az önbizalomhiányt?
„Nem vagyok elég jó ehhez a munkához.”
„Biztosan untatom a barátaimat.”
„Szerintem nem lennék szimpatikus ennek a férfinak (nőnek).”
Íme pár tipikus gondolat, amik egy rossz énkép kialakításához vezethetnek.
Nézzük át, hogyan akadályozhatod meg, hogy ezek a negatív érzések felülkerekedjenek az életeden!
Először is tisztázzunk valamit. Teljesen normális a bizonytalanság érzése olyan helyzetekben, amelyek kívül esnek a komfortzónádon, vagy megkérdőjelezik a képességeidet.
De ha az önértékelésed olyan alacsony, hogy szinte már küzdened kell a mindennapos rutinfeladatokkal is, az negatív hatással lehet a mentális egészségedre és az egész életedre.
Ha az alacsony önértékelés a gyermekkorban elszenvedett okokban gyökerezik, a probléma kezelése lehetetlennek tűnhet. Szerencsére vannak módszerek, amelyekkel növelhető az önértékelés és javítható a mentális egészség. Íme néhány gyakorlati példa.
1# Utálod magad
Igen. Szinte minden ember életében vannak olyan pillanatok, amikor nem szeretjük magunkat.
Mert felszedünk pár kilót, én nem áll jól a kedvenc ruhánk vagy mert akaratunk ellenére megbántottunk valakit.
Az alacsony önbecsülésű embereket viszont a gyűlölet és a düh jellemzi magukkal szemben, és képtelenek megbocsátani maguknak a legkisebb hibákért is.
Hogyan lehet megfordítani az önutálatot?
Először is változtasd meg a belső párbeszéded.
A belső kritikus hang táplálja az öngyűlöletet. Ezért az első lépés tehát az, hogy elhallgattasd ezt a hangot a fejedben, és a pozitív válaszokat tudatosan ismételd a gondolataidban.
Miért akarnál a saját kritikusod lenni? Miért mondasz vagy gondolsz magadról olyat, amit a legjobb barátodnak vagy a társadnak soha nem mondanál?
Bocsáss meg magadnak!
Nincs ember a földön, aki csak jó, vagy csak rossz lenne. Ha olyat teszel, amit megbánsz, még nem válsz szörnyeteggé, mint ahogyan a jó cselekedetek sem avatnak szentté. Fogadd el, hogy hibáztál, tanulj belőle, és legközelebb csináld másképp!
Írd felül az átvett mintákat!
A legtöbb esetben az önbizalomhiány szülőktől, barátoktól, kollégáktól vagy partnerektől átvett érzések miatt alakulnak ki. Ne félj átírni a saját forgatókönyved, ez a te életed!
2# Úgy érzed, nem teszel le eleget az asztalra
Mindannyian kétségbe vonjuk képességeinket életünk bizonyos területein, de az értéktelenség mélyen gyökerező érzése abból fakad, hogy azt hisszük, nem vagyunk annyira értékesek, mint mások.
Ha ez ismerősnek hangzik, fontos megértened, hogy a „méltó vagyok valamire” érzés nem olyasmi, amit mások elismerése vált ki, hanem valami, amit saját magadnak kell felépíteni.
Hogyan legyél magabiztosabb a képességeidet illetően?
Fogadd el, hogy mindannyian saját egyedi tehetségeinkkel érkezünk a világra. Büszkének kell lenned a sajátjaidra, hogy elhidd, értékes ember vagy. Hagyd abba a másokkal való összehasonlítást. Bár nem baj, ha odafigyelsz a környezeted viselkedésére és tetteire, értelmetlen olyan szemmel nézni rájuk, mintha ők „jobbak” lennének nálad.
Van, aki a sportban jeleskedik, más a tanulásban kiemelkedő, megint más a belső értékei és az empatikus hozzáállása miatt tűnik ki a sorból. Neked is megvannak a saját pozitív ismertetőjegyeid, légy rájuk büszke.
Ne feledd, a hozzáállásoddal befolyásolod, hogyan ítélnek meg mások. Gyakorold a magabiztos viselkedést, és figyeld meg hogyan kezd el napról napra nőni az önbecsülésed.
3# A tökéletesség megszállottja vagy
A perfekcionizmus az alacsony önértékelés egyik legpusztítóbb formája.
Perfekcionista az, aki állandó kudarcérzéssel él, mert annak ellenére, hogy eredményei bármennyire is lenyűgözőek, soha nem érzi elég jónak magát.
Hogyan lehet leküzdeni a perfekcionizmust?
Reális elvárásokat tűzz ki magadnak!
Tudatosan gondold át mennyire ésszerűek és kezelhetőek a céljaid, mielőtt bármibe is belekezdenél, és mindig emlékezz arra, hogy az élet általában tökéletlen.
Ismerd fel, hogy óriási különbség van aközött, hogy valaki kudarcot vall egy feladatban, vagy elbukik az életben. Soha ne keverd össze a kettőt. Aki dolgozik, hibázik. Ezt már a régiek is tudták.
Hagyd abba az apró dolgokon való görcsölést, ne pörögj jelentéktelen problémákon, mert így nem leszel képes az egész nagy képet látni, és nem tudod megélni a büszkeség érzését.
Amint fokozatosan felvértezed magad a szükséges készségekkel, megfeledkezel az önbizalomhiányról, és hirtelen rájössz, hogy mennyire büszke lehetsz magadra.
Próbáld meg!
Csak nyerhetsz vele.
Foto: Gerd Altmann